Rıza Çalımbay’dan Fenerbahçe – Olympiakos maçını yorumladı: Yazık oldu

UEFA Avrupa Konferans Ligi Çeyrek Finali ikinci maçında Fenerbahçe, Yunan temsilcisi Olympiakos’u normal süresi 1-0 biten maçı penaltı atışlarında 3-2 kaybederek turnuvaya veda etti.

Mücadele sonrası tecrübeli teknik direktör Rıza Çalımbay karşılaşmayı değerlendirdi.

Rıza Çalımbay’ın açıklamaları şu şekilde:

Maçı teknik açıdan değerlendirmeden önce bir kere Fenerbahçe taraftarının hakkını teslim etmek gerekir. Muhteşem bir destek verdiler. Böylesine bir atmosferde ideal bir 11’le başlamak da ilk maçta oluşan skor dezavantajını ortadan kaldırmak için değerliydi. Nitekim bu başlangıca yansıdı. Arzusunu ön alan baskısına dönüştüren bir Fenerbahçe izledik ve gol de bu şekilde geldi. İrfan’ın erken golü taraftarın coşkusunu daha da artırdı. Oyuncuların da iştahı ve mücadele gücü yükseldi. Konferans Ligi’nde 13 maça çıkmış bir teknik adam olarak şunu söyleyebilirim ki Fenerbahçe’nin taraftarıyla bütünleşerek ortaya koyduğu enerji, mücadele ve tempo bu organizasyonun üzerindeydi. Top rakibe geçtiğinde de aynı istekle baskı yapmak, kompakt bir şekilde alanı savunmak topyekün bir birliktelik ister ve bunu da fazlasıyla ortaya koydular.

SAVUNMADA KRİTİK MÜDAHALELER

Tabi ki zaman zaman bu yüksek arzu ve tempo taktiksel açıdan küçük kopmalara neden oldu ve pozisyon da verildi ama o anlarda bireysel performanslar öne çıktı. Avrupa seviyesinde yarı finali hak edecek bir güç vardı ortada Fenerbahçe adına. Ancak 90 dakikada sonuç gelmedi. Bu tür maçların uzatmaları da taktiksel açıdan zorludur, kopmalar yaşanabilir ve yorgunluklarla beraber penaltılara gitmek ağır basabilir. Öyle de oldu. Sonun da ise şans Fenerbahçe’nin yanında değildi, bu tempoya yazık oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir